Kocioł elektryczny
Nowością wśród kotłów zasilanych paliwami alternatywnymi jest neutralny pod względem emisji CO2, elektryczny kocioł parowy UNIVERSAL ELSB, który nie pozostawia śladu węglowego i jest całkowicie przyjazny dla środowiska.
Jedną z głównych zalet kotła ELSB jest wysoka sprawność wytwarzania pary nasyconej – do 99,6 %.
Dzięki wykorzystaniu energii elektrycznej jako źródła do produkcji pary potencjalny inwestor może liczyć na zmniejszone koszty eksploatacyjne, gdyż nie istnieje konieczność ponoszenia wydatków związanych z instalacją gazową oraz odprowadzania spalin, ich konserwacją oraz corocznymi przeglądami.
Zalety kotłów parowych UNIVERSAL ELSB:
- Czas rozruchu skrócony względem konwencjonalnych jednostek zasilanych gazem ziemnym lub olejem opałowym
- Wysoka sprawność produkcji pary nasyconej – do 99,6 %
- Możliwość łączenia z szeroką gamą akcesoriów modułowych, takich jak moduł pompowy, moduł zbiornika wody zasilającej WSM, moduł spustowy, rozprężający i chłodzący BEM, itp.
- Zerowy poziom emisji CO2 wynikający z braku instalacji gazowej lub olejowej
- Wykonanie zgodnie z normą EN12953
- Intuicyjne sterowanie i obsługa z poziomu dotykowego panela w systemie BCO
- Wysoka jakość pary wynikająca z obszernej przestrzeni parowej
- Maksymalne dopuszczalne ciśnienie robocze – 16 bar
- 6 wariantów wydajnościowych w zakresie od 350 kg/h do 7500 kg/h
- Kompaktowe wymiary

Nasze urządzenia spełniają wszelkie wymagania wynikające z obowiązujących europejskich i polskich przepisów dotyczących konstrukcji, wyposażenia oraz emisji zanieczyszczeń. W zakresie konstrukcji i wyposażenia dotyczy to w szczególności wymogów Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2014/68/UE w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do udostępniania na rynku urządzeń ciśnieniowych (tzw. Dyrektywa Ciśnieniowa PED) oraz Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/426 w sprawie urządzeń spalających paliwa gazowe (tzw. Dyrektywa GAD) wraz z odpowiednimi przepisami polskimi wdrażającymi tj. Rozporządzenie Ministra Rozwoju z dnia 11 lipca 2016 w sprawie wymagań dla urządzeń ciśnieniowych i zespołów urządzeń ciśnieniowych (Dz. U. z 15 lipca 2016, poz. 1036).
W zakresie standardów emisji dotyczy to w szczególności Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE 2015/2193) z dnia 25 listopada 2015 r. w sprawie ograniczenia emisji niektórych zanieczyszczeń do powietrza ze średnich obiektów energetycznego spalania (tzw. Dyrektywa MCPD), Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2010/75/UE w sprawie emisji przemysłowych (zintegrowane zapobieganie zanieczyszczeniom i ich kontrola) (tzw. Dyrektywa IED), Decyzji Wykonawczej Komisji (UE) 2017/1442 z dnia 31 lipca 2017r. ustanawiającej konkluzje dotyczące najlepszych dostępnych technik (BAT) w odniesieniu do dużych obiektów energetycznego spalania zgodnie z dyrektywą IED i odpowiednich przepisów polskich wdrażających w/w dyrektywy tj. Prawo Ochrony Środowiska (Dz. U. z 2017 r. poz. 519) i Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 1 marca 2018 w sprawie standardów emisyjnych dla niektórych rodzajów instalacji, źródeł spalania paliw oraz urządzeń spalania lub współspalania odpadów (Dz. U. z 6 kwietnia 2018, Poz. 680).