Innowacyjna i ekologiczna instalacja LOOS Bosch: Dostarczyliśmy kocioł na 100% wodoru!
Brzeg Dolny – to właśnie tutaj powstały zakłady chemiczne, które są ściśle związane z historią tego miasta. Jako producent i dystrybutor szerokiej gamy produktów i formulacji chemicznych, od ponad 70 lat, zakład aktywnie i efektywnie działa na rynku stając się tym samym godnym zaufania kontrahentem.
Produkty znajdują swoje zastosowanie w wielu gałęziach i branżach przemysłowych m.in. tworzywa sztuczne, przemysł kosmetyczny, budowlany, tekstylny etc. Jednym z priorytetów działalności zakładu jest aktywność na rzecz ochrony środowiska i efektywne wykorzystanie zasobów naturalnych, czego efektem jest podjęcie współpracy z firmą LOOS Centrum kotły Bosch i instalacja kotła wodorowego płomienicowo płomieniówkowego.
O projekcie
Zakład w Brzegu jest jednym z największych pracodawców w regionie i zaopatruje w ciepło grzewcze większość gospodarstw domowych w miejscowości. Do niedawna podstawowym surowcem energetycznym wykorzystywanym w tym celu był węgiel, jednak w związku z rosnącymi cenami tego surowca rozpoczął się proces poszukiwania alternatywy.
W ramach działań wspomagających dekarbonizację zakład zdecydował się w 2021 roku na instalację kotła wodorowego marki LOOS Bosch, który pracuje na jego terenie już od 2022 roku. Umożliwia on produkcję części energii cieplnej poprzez spalanie gazu ziemnego i wodoru (w III kw. 2023 roku produkcja energii z tego źródła wynosiła 13%).
W kotłowni zastosowano kocioł LOOS Bosch UL-S-IE z ekonomizerem kondensacyjnym ECO6. W tym przypadku wodór może być wykorzystywany do 100% jako podstawowe paliwo, istnieje też możliwość współspalania wodoru oraz gazu ziemnego, a także spalania tylko gazu ziemnego.
Największym wyzwaniem tego projektu był charakter paliwa zastosowanego w tym kotle. Wodór jest gazem niezwykle wrażliwym i dodatkowo – przenikając przez niektóre metale – może prowadzić do tzw. kruchości wodorowej. W związku z tym niezbędne było zastosowanie dodatkowych środków ostrożności, odpowiednich materiałów z certyfikatem oraz dobór komponentów technologii do wymagań technologicznych i emisyjnych.
Dekarbonizacja
Wodór, ze względu na ekologicznych charakter jego eksploatacji – przy spalaniu nie występuje praktycznie żadna emisja dwutlenku węgla – nazywany jest przez ekspertów firmy LOOS paliwem przyszłości. Wykorzystanie takiego kotła w instalacji pozwala na znaczące postępy w procesie dekarbonizacji zakładu. Co ważne – w tym przypadku wykorzystanie wodoru do wytwarzania energii jest bardzo korzystne, gdyż nie ma konieczności jego zakupu. Ponieważ klient specjalizuje się m.in. w produkcji wodoru, to jako paliwo użyto posiadaną przez inwestora jego nadwyżkę. Kocioł Loos Bosch UL-S-IE zaimplementowany w tym projekcie charakteryzuje się także wysoką sprawnością nawet powyżej 100% z odzyskiem ciepła kondensacji oraz emisją NOx poniżej 60mg /Nm³.
Parametry kotła LOOS Bosch UL-S-IE
• Wydajność kotła: 15000kg/h• Ciśnienie robocze pary przegrzanej: 16 bar
• Temperatura pary przegrzanej: 220 °C
• Emisja NOx < 60mg /Nm³
• Sprawność wraz z kondensacją: 100,4 %
• Praca w trybach: wodór / gaz ziemny / mix
(symultaniczne spalanie dwóch paliw)
• Przepływ dla gazu ziemnego: 1053 Nm³/h
• Przepływ dla wodoru: 3558 Nm³/h
To pierwsza tej wielkości instalacja z kotłem płomienicowo płomieniówkowym LOOS Bosch w Polsce i jedna z kilku w całej Europie. Szczególną dumą napawa to, że osiągnęliśmy przy tej wymagającej inwestycji założone parametry gwarantowane, co zostało poparte pomiarami akredytowanej firmy pomiarowej. Zebrane doświadczenie z realizacji pozwalają nam z ogromną pewnością oferować kolejne instalacje do spalania wodoru jako paliwa przyszłości. To pierwsza tej wielkości instalacja z kotłem płomienicowo płomieniówkowym LOOS Bosch w Polsce i jedna z kilku w całej Europie. Podsumował Rafał Górczyński, manager sprzedaży LOOS Centrum | Grupa Bosch