Jak działają kotły elektryczne?
Kotły elektryczne są wyjątkowo rozpowszechnione zarówno w domowych instalacjach, jak i w zakładach przemysłowych. Oczywiście istnieją różne rodzaje kotłów elektrycznych. Przyjrzyjmy się bliżej zasadom ich działania i możliwościom, jakie oferują.
Kocioł elektryczny – główne zasady działania
Większości użytkowników kotły elektryczne kojarzą się z urządzeniami montowanymi np. w domu w celu ogrzewania pomieszczeń czy uzyskiwania ciepłej wody użytkowej. Jak działa kocioł elektryczny tego typu? Za nagrzewanie medium (zazwyczaj wody) odpowiadają grzałki, przez które przepływa prąd elektryczny.
Zgodnie z prawem Joule’a-Lenza ilość wydzielonego ciepła będzie tym większa, im wyższe natężenie prądu, opór przewodnika i czas przepływu prądu. Medium rozgrzane do określonej temperatury może opuścić piec i trafić na przykład do grzejników.
Montaż kotła elektrycznego cieszy się niesłabnącą popularnością, zwłaszcza że nowoczesne urządzenia są coraz bardziej ekonomiczne i ekologiczne, zapewniają przy tym intuicyjne sterowanie.
Elektryczne [kotły przemysłowe] są jeszcze bardziej efektywne, wytwarzając parę. Dzięki temu stosunkowo niewielkie urządzenia są w stanie zasilać nawet bardzo złożoną, dużą instalację.
Jakie zalety mają kotły elektryczne?
Elektryczne kotły parowe sprawdzą się w wielu zakładach. Czym się wyróżniają?
- Wysoka efektywność: sprawność wytwarzania pary nasyconej wynosi nawet 99,6%.
- Ekologiczność: mogą produkować energię, nie pozostawiając śladu węglowego. W przeciwieństwie np. do kotłów gazowych nie emitują spalin.
- Bezpieczeństwo: zastosowanie grzałek elektrycznych oznacza wyższy poziom bezpieczeństwa niż w przypadku innych typów instalacji.
- Modułowa budowa: istnieje możliwość daleko idącej personalizacji rozwiązań i łatwego montażu dzięki kompatybilnym modułom. Dostępne są także [kotłownie kontenerowe].
- Łatwe sterowanie.
- Krótki czas rozruchu.
Jakie funkcje mają kotły elektryczne?
Typ instalacji i rodzaj urządzenia zależą od celu zastosowania kotłów. W przypadku kotłów domowych jest to przede wszystkim ogrzewanie wody na cele użytkowe lub ogrzewanie medium wykorzystywanego w instalacjach centralnego ogrzewania.
Kotły przemysłowe mają natomiast za zadanie produkować ciepło technologiczne, które trafia do różnego typu odbiorników, na przykład nagrzewnic. Co oczywiste, instalacje tego typu muszą być jeszcze bardziej wydajne i spełniać bardzo rygorystyczne normy. Znajduje to również przełożenie na oczekiwania wobec kotłów elektrycznych.