Jak działają kotły hybrydowe?
Łączenie różnych źródeł energii i różnych trybów pracy w ramach jednego urządzenia pozwala na osiągnięcie jeszcze większej efektywności i przekłada się na ekologiczność sprzętu. Poniżej przeczytasz, czym jest kocioł hybrydowy i jak działają hybrydy. Dowiesz się także, dlaczego warto sięgnąć po te zaawansowane urządzenia.
Czym charakteryzują się kotły hybrydowe?
Dekarbonizacja jest jednym z najważniejszych celów, do których dąży dzisiejszy przemysł. Przemysłowe kotły hybrydowe pozwalają na jego osiągnięcie. Jak sama nazwa wskazuje, w ich przypadku w celu wytworzenia ciepła równolegle wykorzystywane są różne technologie. To natomiast przekłada się na znaczne ograniczenie zapotrzebowania na paliwa.
Kocioł hybrydowy może pracować dzięki energii elektrycznej, gazowi lub obu rodzajom energii. Istnieje także możliwość zaprojektowania kotłów hybrydowych w połączeniu z biopaliwami. Jest wyposażony w dodatkowy elektryczny układ grzewczy, który pozwala uzyskać zdecydowanie większą wydajność. Temperatura jest utrzymywana na odpowiednim poziomie przez elektryczne grzałki, a zaawansowany sterownik umożliwia precyzyjne określanie parametrów pracy.
Jakie są główne zasady działania kotłów hybrydowych?
Jak działa kocioł hybrydowy? Do ogrzewania budynku i wody czy produkcji ciepła można stosować różne paliwa, na przykład gaz. Często jednak okazuje się, że zakłady przemysłowe odnotowują nadwyżki prądu. Tę energię elektryczną można spożytkować właśnie dzięki hybrydowym kotłom przemysłowym.
Instalacja grzewcza pozwala produkować ciepło w różnych celach – zarówno związanych z procesami technologicznymi, jak i zapotrzebowaniem otoczenia. Zmniejsza się także zapotrzebowanie na paliwa poprzez utrzymywanie temperatury medium za pomocą grzałek elektrycznych.
Jakie są zalety i wady stosowania kotłów hybrydowych?
Kotły hybrydowe są łatwe w eksploatacji, a użytkownik otrzymuje kompletny system, który opiera się na kompatybilnych ze sobą modułach. Pozwala to na rozbudowywanie możliwości układów o dodatkowe urządzenia i komponenty, a także na zastosowanie w ramach kotłowni kontenerowych.
Podstawową zaletą kotłów hybrydowych jest bardzo wysoka wydajność – urządzenia umożliwiają efektywne wykorzystywanie nadwyżek energii i zmniejszenie zapotrzebowania na paliwa kopalne. W związku z tym są to również rozwiązania przyjazne środowisku, które znacząco ograniczają emisyjność procesów przemysłowych.
W przypadku zastosowania energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł energii możliwe jest nawet osiągnięcie zerowej emisyjności. Z perspektywy części przedsiębiorstw wadą mogą być stosunkowo wysokie koszty wdrożenia, jednak warto spoglądać na nie jak na znakomitą inwestycję, która może zwrócić się już w ciągu kilku lat.