Dekarbonizacja przemysłu
Kotły wodorowe
W kotłach wodorowych odbywa się spalanie wodoru (H2). Jest to proces niezwykle przyjazny dla środowiska. W wyniku spalania wodoru nie powstaje bowiem dwutlenek węgla (CO2), lecz czysta woda. Oferujemy rozwiązania umożliwiające wykorzystanie do 100% wodoru dla wszystkich kotłów przemysłowych Bosch w średnim i dużym zakresie mocy.
Jeśli dostępna ilość wodoru ulega wahaniom lub jest niewystarczająca, wodór może być stosowany jako uzupełnienie np. gazu ziemnego w palnikach wielopaliwowych. Rozwiązanie to znajduje zastosowanie przy wytwarzaniu pary technologicznej lub gorącej wody.
Możemy również dostarczyć wszystkie konwencjonalne kotły przemysłowe Bosch w wersji „H2-ready”. Wersje te mogą być w łatwy sposób przestawione na wodór.dostępna ilość wodoru ulega wahaniom lub jest niewystarczająca, wodór może być stosowany jako uzupełnienie np. gazu ziemnego w palnikach wielopaliwowych do wytwarzania pary technologicznej lub gorącej wody. Możemy również dostarczyć wszystkie konwencjonalne kotły przemysłowe Bosch w wersji „H2-ready”. Ułatwia to późniejsze przestawienie na wodór.


Elektryczne kotły parowe
Do wytwarzania pary w naszym elektrycznym kotle parowym z serii ELSB można wykorzystać przyjazny dla środowiska prąd z odnawialnych źródeł energii. W procesie tym nie powstają żadne gazy spalinowe.
Kocioł elektryczny firmy Bosch jest kompatybilny ze wszystkimi naszymi komponentami systemowymi do uzdatniania wody i zarządzania kondensatem. Kocioł jest włączany tylko wtedy, gdy dostępna jest ekologiczna energia elektryczna. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu zintegrowanego połączenia z naszym systemem sterowania.
Kotły na biogaz
Biogaz produkuje się często z recyklingu odpadów organicznych w przedsiębiorstwach przemysłowych takich jak np. browary. Wszystkie nasze kotły – wodne oraz parowe – oferujemy w wersji przeznaczonej do spalania biogazu.
Dostosowujemy system dokładnie do konkretnego składu biogazu, aby zapewnić wysoką sprawność i minimalną emisję. Ilość produkowanego biogazu nie zawsze jest skorelowana z zapotrzebowaniem na ciepło. Dlatego oferujemy również specjalne palniki na dwa lub trzy rodzaje paliwa. W ten sposób skład gazu może być dynamicznie dopasowywany do dostępności ilości biogazu.


Kotły na bio-olej i inne paliwa płynne
Bio-olej i paliwa specjalne (np. alkohol czy olej rybny) gromadzą się jako produkty uboczne w wielu dziedzinach nowoczesnej produkcji. Ich wykorzystanie jako paliwa do kotłowni zmniejsza zapotrzebowanie na paliwa kopalne do produkcji ciepła grzewczego i procesowego.
Rozwiązanie to pozwala też uniknąć kosztów logistyki i utylizacji.
Nasze kotły wodne i parowe wyposażamy w specjalne rozwiązania dostosowane indywidualnie do danego paliwa. Może to być np. wstępne podgrzewanie paliwa, automatyczne pneumatyczne czyszczenie komory spalania czy specjalne palniki zapewniające minimalizację emisji.