Jakie są regulacje i normy dotyczące efektywności energetycznej kotłów w przemyśle?
Wśród przepisów regulujących efektywność energetyczną kotłów na pewno warto wymienić Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 20 października 2005 r. w sprawie zasadniczych wymagań dotyczących efektywności energetycznej nowych wodnych kotłów grzewczych opalanych paliwami ciekłymi lub gazowymi. W celu oznaczenia danego urządzenie klasą sezonowej efektywności energetycznej (od G do A+++), musi ono zostać przebadane w laboratorium badawczym. Tam określana jest osiagana przez nie sprawność sezonowa ɳs. Dawniej do obliczania energii dostarczonej do urządzenia w postaci paliwa brana była tzw. wartość opałową. (Nie uwzględniała ona ciepła z pary wodnej, która zawarta jest w spalinach). Nie brano pod uwagę ciepła spalania (uwzględniającego ciepło skraplania) ani energii elektrycznej zużytej na potrzeby pracy urządzenia. Nowe przepisy wprowadziły inne pojęcie sprawności.
Klasy efektywności energetycznej kotłów gazowych
Sezonowa efektywność energetyczna kotła oznacza stosunek ilości ciepła dostarczonego przez urządzenie w całym sezonie grzewczym do rocznego zużycia energii przez to urządzenie (z uwzględnieniem korekt obejmujących regulację temperatury, zużycie energii elektrycznej na potrzeby własne, straty ciepła w trybie czuwania oraz straty ciepła palnika). Przy tych obliczeniach brane jest pod uwagę ciepło spalania (w tym ciepło skraplania pary wodnej ze spalin) oraz zużycie energii elektrycznej potrzebnej do pracy urządzenia.
Wszystkie te czynniki sprawiają, że sezonowa efektywność energetyczna potrafi okazać się znacznie mniejsza, niż obliczona dawnymi metodami.
Jakie technologie wspierają poprawę efektywności energetycznej w kotłach przemysłowych?
W celu zwiększenia efektywności energetycznej kotła i uzyskania zgodności z wymaganiami prawnymi oraz optymalizacji ekonomicznej stosuje się w budynkach i instalacjach różne rozwiązania w doniesieniu do rożnych systemów. Może to być wykorzystanie ciepła kondensacji, zoptymalizowanie wydajności kotła i palnika, zastosowanie odpowiedniej pojemności wodnej w kotłach parowych, unikanie rozruchów kotła ze stanu zimnego, przeprowadzenie analityki wody, zastosowanie odpowiedniej automatyki czy odzysku ciepła. Wszystkie te technologie są stosowane przez specjalistów z LOOS Bosch i mogą być zaimplementowane w Twojej kotłowni, jeśli podczas audytu zostanie wskazana taka potrzeba.
Efektywność energetyczna kotłów – jak przeprowadzić audyt kotłowni
Szukasz oszczędności w swoim biznesie? Chcesz generować mniej spalin i mniej płacić za energię? To czas na sprawdzenie energooszczędności Twojej kotłowni. Umów się z nami na bezpłatny Audyt Efektywności Energetycznej kotłowni. Jako wiodący światowy producent kotłów parowych i wodnych chętnie podzielimy się z Tobą naszym bogatym doświadczeniem. Sprawimy, że uzyskasz efektywność energetyczną, która pozytywnie wpłynie na Twoje koszty produkcji. Gdy mówimy o efektywności energetycznej kotłów, cena przeprowadzenia modernizacji kotłowni może okazać się inwestycją bardzo potrzebną i opłacalną.