
Kocioł odzysknicowy
Kocioł odzysknicowy HRSB wykorzystuje ciepło odpadowe (spaliny) do wytwarzania pary dla celów technologicznych. Takie układ to optymalne rozwiązanie dla koncepcji energetycznych, w tym kogeneracji. Zastosowany w połączeniu z modułem kogeneracyjnym parowy kocioł odzyskowy HRSB może odgrywać znaczącą rolę w strategii efektywnego wykorzystania energii pierwotnej.
Kocioł odzysknicowy – wykorzystaj spaliny
Opisując kocioł odzysknicowy, parametrami technicznymi, które bierzemy pod uwagę są m. in.: osprzęt bezpieczeństwa, izolacja czy certyfikat zgodności z wymogami dyrektywy ciśnieniowej PED. W urządzeniach tych gorące spaliny z wcześniejszego procesu spalania są wprowadzane do kotła odzysknicowego i używane do produkcji pary dla celów technologicznych. Ciepło to służy do wytworzenia pary wodnej przegrzanej w obiegu turbiny parowej, a w układach prostych byłoby wyrzucane do otoczenia, stanowiąc stratę wylotową.

Kocioł odzysknicowy – schemat
W obrębie kotła zabudowany jest moduł obejściowy, w którym spaliny omijają kocioł w przypadku braku odbioru pary. Dzięki temu moduł kogeneracyjny lub inne źródło ciepła odpadowego może działać nieprzerwanie. Często stosowane są rozwiązania pozwalające zmniejszyć straty energii i jak najlepiej wykorzystać ciepło spalin. W tym celu stosuje się dwa lub trzy obiegi o różnych ciśnieniach czynnika (nisko-, średnio- i wysokociśnieniowy). W każdym z tych obiegów wykorzystuje się podgrzewacz wody, parownik, i przegrzewacz pary.

Charakterystyka kotłów odzysknicowych
Głównymi zaletami kotłów odzysknicowych są: podwyższenie efektywności energetycznej i wydajności oraz korzyści dla środowiska naturalnego możliwe dzięki wykorzystaniu energii z ciepła odpadowego. Uzyskanie jeszcze lepszej efektywności umożliwia skorzystanie z opcjonalnego zintegrowanego ekonomizera.
Kocioł odzysknicowy – budowa
System dopasowanych wzajemnie modułów upraszcza projektowanie i skraca czas montażu oraz umożliwia łatwe uruchomienie dzięki wstępnym ustawieniom fabrycznym układu sterowania kotłem.
Gdzie zastosowanie znajdzie kocioł odzysknicowy?
Podstawowe zastosowanie kotła odzysknicowego polega na połączeniu (technicznie i termodynamicznie) obiegów turbiny gazowej i turbiny parowej w układach gazowo-parowych, gdzie służy do wytworzenia pary kosztem energii cieplnej spalin opuszczających turbinę gazową.
Każdy kocioł odzysknicowy jest izolowany i został wyposażony w nowoczesny sprzęt zabezpieczający. Obejście spalin jest dostarczane luzem ze względów transportowych, a następnie montowane i izolowane na miejscu. System sterowania kotłem BCO oparty na programowalnym sterowniku logicznym (PLC) i obsługiwany za pomocą ekranu dotykowego znajduje się w wolnostojącej lub naściennej szafie sterowniczej.
Pełen raport do pobrania: