Moduły i podzespoły dla kotłów parowych
Urządzenia do kotłowni parowych:
- Moduł przygotowania wody zasilającej
- Moduły kondensatu
- Moduł odprowadzania, rozprężania i chłodzenia wody spustowej
- Moduł pompy
- Moduły ekonomizera
- Moduł analizy wody kotłowej i wody zasilającej
Moduł przygotowania wody zasilającej
- Moduł przygotowania wody zasilającej z częściowym odgazowaniem WSM-T
- Moduł przygotowania wody zasilającej z całkowitym odgazowaniem WSM-VS
- Moduł przygotowania wody zasilającej z całkowitym odgazowaniem WSM-VR
Koncepcja konstrukcji:
Moduł przygotowania wody zasilającej zasila kocioł parowy uzdatnianą wodą i wykorzystuje odsoliny i odmuliny z kotła. Moduł ma odpowiednie wymiary i jest zoptymalizowany pod względem działania. Podzespoły zostały połączone w wielofunkcyjną jednostkę o najwyższej jakości, składającą się z hydraulicznego rurociągu, izolacji cieplnej oraz uzwojenia elektrycznego. Wszystkie funkcje są wspomagane komputerowo przez sterownik (SPC) z wyświetlaczem tekstowym i automatycznie sterowane. Poprzez wyposażenie modułów w modemy jest możliwy zdalny serwis za pomocą łącza telefonicznego lub radiowego
Zakres zastosowań
- Moduł WSM-T z częściowym odgazowaniem stosuje się do wszystkich kotłów parowych o wydajności do ok. 8000 kg/h.
- Moduł z WSM-V z pełnym odgazowaniem stosuje się do wszystkich kotłów parowych o wydajności od ok. 2000 do 50 000 kg/h z odgazowaniem typu R.
Moduł kondensatu CSM
Kondensat z pochłaniaczy pary jest zbierany i przechowywany w module kondensatu. Pompa kondensatu doprowadza kondensat do strumienia systemu odgazowującego wodę zasilającą w zależności od poziomu.
Moduły kondensatu wysokiego ciśnienia
Do modułu kondensatu wysokiego ciśnienia doprowadzany jest kondensat z odbiorów wysokiego ciśnienia, zbierany w nim i doprowadzany do kotła bez strat rozprężania pary. Do zbiorczego kolektora kondensatu doprowadzane są strumienie kondensatu o różnym ciśnieniu i doprowadzane oddzielnie do zbiornika kondensatu (rozdzielona faza parowa od wodnej). Zasilająca pompa zwrotna pompuje kondensat bez strat rozprężonej pary bezpośrednio do kotła parowego. Regulacja upustowa utrzymuje stały poziom wody w zbiorniku. Urządzenie podgrzewające i regulator ciśnienia utrzymują stałe ciśnienie robocze. Urządzenie przepływu (opcjonalne) przeprowadza rozprężoną parę do odpowiednich jednostek pochłaniających.
Moduł odprowadzania, rozprężania i chłodzenia wody spustowej
Moduł służy do oddzielnego odprowadzania, rozprężania i chłodzenia gorącej wody ze spustów i przewodów wydmuchowych w instalacjach jedno- lub wielokotłowych. Temperatura wody spustowej może być regulowana przez każdy moduł LOOS wyposażony w SPC. Moduł jest wykonywany w czterech rozmiarach typu BEM 150-1000 do wszystkich kotłów parowych montowanych pionowo.
Moduł pompy PM/PM-P
Moduł służy do pompowania i filtrowania wody zasilającej ze zbiornika do kotła
Moduł pompy PM-P jest wyposażony w trójfazowy silnik z przemiennikiem częstotliwości do bezstopniowej regulacji wody zasilającej w pompie. Dodatkowo moduły PM-P są wyposażone w pompę podnoszącą ciśnienie, dzięki czemu wystarczające są małe ilości do zalania pompy. Dla skrócenia czasu instalacji moduły są dostarczone w stanie częściowo zmontowanym.
Zakres zastosowań:
- Moduł typu PM jest stosowany do wszystkich kotłów płomienicowo-płomieniówkowych.
- Moduł typu PM-P jest stosowany do wszystkich wytwornic pary DF i ciśnień do 31 barów
Moduł ekonomizera ECO-SA
Spaliny zawierają znaczną ilość ciepła o wysokiej temperaturze. Wolnostojący moduł ekonomizera (ECO-SA) z wysokowydajnym kompaktowym przepływem konwekcyjnym wykorzystuje to ciepło do podgrzewania wody zasilającej i zwiększania wydajności starszych kotłów parowych do 5-7%. Znacząco zredukowano straty spalin, co zmniejsza zanieczyszczenie.
Zakres zastosowań:
Modernizacja systemów kotłów parowych o pojemnościach 1250-28.000 kg/h
Analizator wody LWA
Analizator wody LWA kotła i moduł analizy wody zasilającej ciągle mierzą i monitorują:
- wartość pH wody zasilającej
- poziom O2 w wodzie zasilającej
- śladową twardość wody uzupełniającej
- wartość pH wody kotłowej
Wszystkie dane są transmitowane przez magistralę systemową do systemu sterowania instalacją LSC LOOS SYSTEM CONTROL. Wraz z informacjami o przewodności wody w kotle oraz przewodności przepływów kondensatu system LSC zna wszystkie parametry wody. Zadania regulacji według potrzeb oraz sterowania, takie jak spuszczanie pomp dozujących, mogą być wykonywane automatycznie. Jeśli przekraczany jest określony limit, wszystkie parametry są wysyłane do pamięci błędów LSC. Dane mogą być stale zapisywane w dzienniku. Mogą być również przesyłane magistralą do nadrzędnego centrum sterowania lub drukowane przez lokalną drukarkę podłączoną do zdefiniowanego interfejsu. Oznacza to, że nie ma potrzeby wykonywania ręcznych pomiarów.