Co to jest automatyka przemysłowa?
Kiedy wymawiamy słowo przemysł, to przed oczami często staje nam podobny obraz – wielkie hale fabryczne, a w nich linie produkcyjne obsługiwane coraz częściej nie przez robotników, ale przez maszyny. Od czasów wynalezienia maszyny parowej w XVIII wieku, która wprowadziła naszą cywilizację w nową erę rewolucji przemysłowej, sposób produkcji jest nieustannie udoskonalany. Wiek XX i XXI to czas niezwykłego wręcz rozwoju w tej dziedzinie, który pozwolił naszej cywilizacji rozwinąć się w nieobserwowanym dotychczas tempie. To właśnie automatyka, a konkretnie automatyka przemysłowa sprawia, że możemy wytwarzać produkty szybciej i taniej niż kiedykolwiek wcześniej. Czym jest automatyka przemysłowa w praktyce? To na pewno nie tylko roboty wykonujące prace fizyczne dawniej zarezerwowane dla ludzi. To setki rodzajów narzędzi – oprogramowania, sterowniki, systemy zarządzania i sterowania, które sprawiają, że produkcja w przemyśle jest nie tylko bardziej wydajna, ale też bardziej bezpieczna, ekologiczna czy innowacyjna.
Czym jest automatyka przemysłowa?
Elementy automatyki obserwować można nawet w najdawniejszych fabrykach. Pomyślmy chociażby o wspomnianej maszynie parowej. Ale współcześnie termin automatyzacja produkcji przemysłowej ma raczej zastosowanie do nowoczesnych maszyn i rozwiązań z zakresu robotyki, czy też systemów automatyzacji w zarządzaniu. Mają one na celu usprawnienie procesów produkcji tak, aby zwiększyć ich efektywność, ale także jakość – czyli bezpieczeństwo czy też precyzję. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu technologii, które pozwala wyeliminować typowo ludzkie błędy, które zawsze mogą się zdarzyć, gdy systemem ręcznie steruje człowiek. Automatyzacja przemysłu to dziś nasza codzienność, ale to także kierunek, w którym będzie rozwijać się branża, dążąc ku nieustannemu podwyższaniu standardów produkcji.
Automatyka przemysłowa – gdzie ma swoje zastosowanie?
Gdy wiemy już, co to jest automatyka przemysłowa, to proces projektowania nowych zakładów produkcyjnych niewątpliwie musi wykorzystywać jej najnowsze osiągnięcia dostępne na rynku. Dzieje się tak praktycznie w każdej możliwej branży produkcyjnej. Dla nas w LOOS Bosch ważne jest, by procesy automatyzacji szły w parze z korzyściami dla klienta. Niewątpliwie ma ona zastosowanie w naszym wypadku w branży kotłów przemysłowych – choćby w formie oferowanych przez nas inteligentnych systemów zarządzania kotłownią.
Jakie są korzyści z zastosowania rozwiązań z zakresu automatyki przemysłowej?
Do najważniejszych usprawnień, jakie automatyzacja może zapewnić w przedsiębiorstwach naszych klientów, należą: poprawa jakości produkcji i zwiększenie bezpieczeństwa w zakładzie, a – co za tym idzie – także większa opłacalność produkcji oraz niezwykle ważna dla nas kwestia ekologii. Dzięki automatyzacji zarządzania systemem kotłów możliwa jest bowiem kontrola i ograniczenie wykorzystania energii zużywanej do procesów produkcyjnych, a także dekarbonizacja przemysłu, bez której nie wyobrażamy sobie przyszłości branży.