Innowacyjny CSB – siła w zgrabnej sylwetce w efektywnej kotłowni
Lippstädter Hartschaumverarbeitung GmbH w Nadrenii Północnej-Westfalii produkuje sztywną piankę polistyrenową przeznaczoną do wszechstronnych zastosowań – jako izolacja cieplna, izolacja tłumiąca odgłos kroków lub na opakowania. Dzięki swoim właściwościom termoizolacyjnym materiał ten pozwala zaoszczędzić ogromne ilości energii grzewczej w budynkach, zachowuje doskonałą trwałość przez cały okres użytkowania, a gdy nie jest już potrzebny może być poddany pełnemu recyklingowi przy niskim zużyciu energii. Również w produkcji przedsiębiorstwo zwraca uwagę na oszczędne korzystanie z energii i zasobów. Sytuacja wprost wymarzona dla wykorzystania nowego kotła parowego marki Bosch typu CSB w wytwórstwie polistyrenu. „Kocioł od samego początku sprawiał naprawdę świetne wrażenie. Rozmiary, rentowność, a także stosunek ceny do wydajności były właściwe” – mówi André Flügel z działu techniki zapewnienia jakości w Lippstädter Hartschaum. Przy projektowaniu kotła CSB Bosch kładzie szczególny nacisk na kompaktowy kształt urządzenia przy jednoczesnym zastosowaniu innowacyjnych elementów konstrukcyjnych zapewniających wysoką efektywność. Użyty tu kocioł jest zaprojektowany na wydajność znamionową 2000 kg/h przy maksymalnym ciśnieniu 13 barów i zabudowany w kontenerze ulokowanym przed halą produkcyjną w zakładzie w Anröchte. Korzyści z zastosowania CSB wypływają nie tylko z niewielkich rozmiarów kotła. Ekonomizer, układ sterowania i palnik na gaz ziemny są zintegrowane z kotłem i zostały zmontowane w fabryce Bosch w gotową do użytku jednostkę. Oprócz mniejszej zajmowanej przestrzeni wyraźnie mniejsze są również wysiłki związane z instalacją. Aby CSB odpowiadał dzisiejszym standardom efektywności rury wymiennika ciepła wykonano w specjalnym spiralnym kształcie. Taki wariant umożliwia wysoce wydajną wymianę ciepła i obniżenie temperatury spalin. W połączeniu z ekonomizerem kocioł parowy osiąga sprawność ponad 95 %. To wzrost o około 6 % w stosunku do użytkowanego poprzednio przez Lippstädter Hartschaum kotła, co również owocuje zmniejszeniem zużycia paliwa, a tym samym emisji CO2.
Para wodna w centrum uwagi
Pozytywne efekty na jakość i niezawodność dostaw pary do produkcji mają urządzenie do osuszania pary i szeroko zakrojona geometria przestrzeni parowej CSB. W Lippstädter Hartschaum doprowadzenie pary jest centralnym elementem procesu spęczniania granulatu polistyrenowego i wytwarzania w drugim etapie produkcji płyt, wyrobów formowych i bloków. Kocioł jest wyposażony w kompaktowy układ sterowania CSC dbający o gładki tok procesu wytwarzania pary. Na przykład, sterowanie automatycznie reguluje moc palnika i poziom wody w kotle. Dzięki prostej obsłudze sterowania wszystkie istotne parametry robocze można szybko przywołać na wyświetlaczu dotykowym. Kolejną innowacyjną cechą kompaktowego kotła jest łatwo odsuwana komora nawrotna spalin, co wraz z rezygnacją z zawi-rowywaczy spalin zapewnia swobodny dostęp i usprawnia konserwację i czyszczenie. Regularna rewizja wewnętrzna zbiornika ciśnieniowego jest mniej praco-i kosztochłonna. I wreszcie inwestor Lippstädter Hartschaum musiał przewidzieć w swoich planach również niewielką ilość miejsca z tyłu dla umożliwienia wysuwania komory nawrotnej w kontenerze. Komora nawrotna jest zaopatrzona w izolację według innowacyjnej koncepcji firmy Bosch przeznaczoną do długotrwałej eksploatacji. Znakomita skuteczność izolacji sprawia, że w warunkach pracy jej powierzchnia jest tylko nieznacznie cieplejsza od temperatury otoczenia. To również przyczynia się do zapewnienia wysokiej sprawności ogólnej.
W kompletnej kotłowni umieszczono też moduł częściowego odgazowania WSM-T zapewniający jej długą żywotność. Moduł może być łatwo dostosowany do mniejszych wydajności kotła i wykorzystuje ciepło do rozpuszczania zawartych w wodzie składników wywołujących korozję. Serwisantka firmy Bosch Martina Reisinger wspierała zespół Lippstädter Hartschaum w optymalnym dostrojeniu systemu i precyzyjnym ustaleniu dozowania koniecznej chemii korekcyjnej. Po przeprowadzeniu analiz wody i perfekcyjnego wyregulowania procesy termicznego odgazowania i dozowania środków chemicznych odbywają się teraz całkowicie automatycznie. Podobnie jak kocioł, WSM-T zajmuje bardzo mało miejsca i jako w pełni zmontowany komponent mógł zostać błyskawicznie zainstalowany przez firmę Seidenstücker w kontenerze.
Podsumowanie
Instalując kocioł CSB firma Lippstädter Hartschaum już teraz zadbała o zaopatrzenie w ciepło swojej produkcji w przyszłości. Korzystne parametry sprawności i jednocześnie niskie emisje wyróżniają nowy kocioł parowy marki Bosch. Potwierdza to również dyrektor zarządzający Lippstädter Hartschaum.
„Para wodna jest głównym składnikiem w naszej produkcji. Z nowym kotłem proces ten będzie teraz jeszcze bardziej energooszczędny i przyjazny środowisku. Nie mniej ważnym jest fakt, że kompaktową jednostkę Bosch wraz z zamontowanym układem sterowania można zmieścić na tak niewielkiej przestrzeni.“
Albert Wroblewski-Sperl
Pełen raport do pobrania:
Innowacyjny CSB – siła w zgrabnej sylwetce w efektywnej kotłowni.pdf