Kotły wodne zasilane wodorem
Firma Bosch realizuje właśnie na terenie bawarskiego powiatu Wunsiedel dostawę innowacyjnego kotła wodnego grzewczego serii UNIMAT. Urządzenie jest przystosowane do pracy na paliwie wodorowym (tzw. „hydrogen ready”). Kocioł wodny typu UT-L 5000 kW może być zasilany nawet w 100% wodorem i wytwarzać neutralną pod względem emisji CO2 energię cieplną na potrzeby nowego tartaku Gelo Timber. Sam wodór jest wytwarzany przez elektrolizer firmy Siemens, jedno z największych tego rodzaju urządzeń w Niemczech. Instalacja ma zostać uruchomiona do końca 2021 r. i będzie zaopatrywać odbiorców wyłącznie w zielony wodór pozyskiwany z odnawialnych źródeł energii. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Wunsiedel eksploatujące nowy kocioł grzewczy, będzie początkowo wykorzystywać gaz ziemny do zasilania tartaku Gelo Timber w ciepło.
Po uruchomieniu elektrolizera przedsiębiorstwo będzie mogło elastycznie przełączać się między paliwami stosując gaz ziemny i wodór jako paliwo do opalania kotła.
W okresach występowania nadpodaży energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych kotłownia będzie mogła pracować na wodorze.
Wraz z rosnącą ekspansją odnawialnych źródeł energii możliwe będzie przechodzenie w coraz większym stopniu na wykorzystanie paleniska wodorowego, by wreszcie móc całkowicie zrezygnować z kopalnych nośników energii. W trakcie produkcji kotłów w fabryce, Bosch wyposaża urządzenia do wytwarzania ciepła w palniki dwupaliwowe i projektuje ich konstrukcję pod kątem pracy na wodorze, aby użytkownik mógł szybko dokonać zmiany rodzaju paliwa. Przy spalaniu wodoru w spalinach zamiast dwutlenku węgla ulatnia się jedynie para wodna.
W porównaniu ze spalaniem gazu ziemnego spalanie wodoru jest procesem o wiele bardziej złożonym, a oprócz wyzwań technologicznych wiążą się z nim również zwiększone wymogi bezpieczeństwa. Bosch stale rozwija technikę kotłową w tym zakresie i dysponuje już dziś potrzebnym bogatym doświadczeniem. Zastosowany kocioł grzewczy UN I MAT UT-L będzie w stanie wytwarzać do pięciu megawatów ciepła w sposób neutralny pod względem emisji CO2. Integrację i instalację systemu Bosch na miejscu powierzono firmie instalacyjnej AGO GmbH.
Projekt wodorowy w Wunsiedel jest rezultatem partnerstwa technologicznego pomiędzy przedsiębiorstwami Siemens AG, Rießner-Gase GmbH i SWW Wunsiedel GmbH. Innowacyjny elektrolizer ma stanowić postęp w dążeniu do transformacji energetycznej Unii Europejskiej i łączyć produkowany zielony wodór ze zrównoważonym zaopatrzeniem w energię. Okoliczne zakłady przemysłowe, jak Gelo Timber, będą mogły korzystać z nośnika energii jakim jest wodór, używając go na przykład w kotłowniach służących do zasilania w ciepło grzewcze i technologiczne. „Takie wykorzystanie zielonego wodoru do celów grzewczych ma elementarne znaczenie dla dekarbonizacji naszej energetyki“, zapewnia Marco Krasser, dyrektor zarządzający SWW Wunsiedel GmbH. Bosch oferuje w tym obszarze zaawansowane rozwiązania, zarówno przeznaczone do przezbrajania kotłów przemysłowych na paliwa neutralne dla klimatu jak i wyposażenia nowo budowanych instalacji. Jest to znaczący krok w wytyczonej drodze do wytwarzania ciepła procesowego i grzewczego bez emisji CO2.
Pełen raport do pobrania: