Norwegowie będą ogrzewać się ciepłem z odpadów i bioenergii
Dwa nowe kotły Bosch do wytwarzania gorącej wody zainstalowano w kotłowni działającej w elektrociepłowni zlokalizowanej w mieście Hamar. Elektrociepłownia Hamar należy do przedsiębiorstwa energetycznego Eidsiva Bioenergi. Podążając za klimatycznymi ambicjami wyposażono innowacyjny system w technologię umożliwiającą opalanie go w 100 % biopaliwami, co w przyszłości zapewni zrównoważone wytwarzanie energii cieplnej przez trzeciego co do wielkości dostawcę ciepła w Norwegii.
Ponad 400 GWh – tyle energii wytwarza rocznie Eidsiva Bioenergi AS w dziewięciu zakładach energetycznych w Norwegii. Powstaje w nich nie tylko ciepło do ogrzewania, ale także para wodna i prąd dla miast i przemysłu. Projekt zakłada wykorzystywanie wyłącznie paliw pozyskiwanych ze źródeł występujących w regionie do produkcji energii cieplnej. Instalacja energetyczna będzie spalać dostępny lokalnie odpad drzewny, który w innym razie i tak musi być utylizowany. To wybitnie zrównoważone rozwiązanie, ponieważ spalaniu tego paliwa towarzyszy znacznie mniejsza emisja CO2 w porównaniu do paliw konwencjonalnych. Elektrociepłownia Hamar będzie bazować na cieple odpadowym i bioenergii. Ta z kolei pochodzi z pozostałości z procesów przetwórstwa przemysłowego. Bioenergia w postaci biooleju również posłuży dostarczonym przez firmę Bosch nowym kotłom grzewczym jako paliwo.
Kotły typu Unimat UT-M są podłączone do sieci ciepłowniczej miasta Hamar i łącznie mogą dostarczyć do 30 000 kW ciepła. To odpowiada teoretycznie zaopatrzeniu w ciepło około 3500 gospodarstw domowych. Przede wszystkim wytwornice ciepła Bosch pełnią funkcję rezerwowego źródła ciepła dla kotłów spalających paliwa stałe oraz do pokrycia dodatkowych obciążeń szczytowych. W szczególności kompaktowa konstrukcja kotłów umożliwia szybkie nagrzewanie i elastyczne dopasowanie mocy do aktualnego zapotrzebowania ciepła. W sumie Elektrociepłownia Hamar wytwarza rocznie do 120 GWh ciepła dla 30-tysięcznego miasta.
Bioolej, który trafia do zakładu energetycznego w Hamar, jest produkowany z palnych resztek roślin wykorzystywanych do produkcji żywności (olej słonecznikowy, olej rzepakowy, oleje roślinne). Jako odnawialne źródło energii ze spalania odpadów i produktów ubocznych z produkcji rolniczej i przetwórstwa rolno-spożywczego nośnik energii należy uznać za neutralny dla klimatu. Takie biopaliwa zapewniają korzystny bilans emisji dwutlenku węgla w okresie jednorocznym. Cały dwutlenek węgla uwalniany do atmosfery w procesie spalania biopaliwa został już skompensowany dwutlenkiem węgla pochłoniętym z atmosfery przez rośliny energetyczne uprawiane z przeznaczeniem na surowiec tegoż biopaliwa rok wcześniej. Ponadto, mając na uwadze oszczędne gospodarowanie zasobami, które
już zaczynają być deficytowe, oraz wyeliminowanie kosztów usuwania czy unieszkodliwienia niewykorzystanych odpadów, biopaliwo może okazać się zbawiennym dla klimatu. Nowe kotły Bosch tworzą perspektywiczne zaplecze technologiczne, które pozwoli przedsiębiorstwu Eidsiva Bioenergi rozbudować system zaopatrzenia w ciepło mieszkańców miasta w przyszłości –podążając w kierunku lepszego środowiska i zrównoważonego rozwoju w zgodzie ze swymi wartościami.
„Przede wszystkim w pełni automatyczne przestawianie między ciężkim/średnim a lekkim bioolejem z trzech zbior- ników paliwowych stwarza wysokie wymagania dla zastoso- wanej technologii”, relacjonuje Peder Lyckerius z firmy Com- pab. Technologie kotłów i palników skutecznie współdziałają i z pomocą systemów regulacji optymalizujących procesy spalania są w stanie efektywnie zamieniać energię paliw na energię cieplną. Potencjalnie bioolej może być spalany w sposób mniej szkodliwy dla środowiska niż paliwa kopalne, lecz charakteryzuje się dużą zmiennością z racji swych właściwości, co w następstwie objawi się brakiem stabilności działa- nia instalacji. Aby więc mógł być wykorzystany, wymaga zastosowania dalszych komponentów technologicznych pozwalających idealnie zbalansować sprawność i żywotność kotłów. Na przykład bioolej spala się czasami w wyższych temperaturach niż gaz ziemny. Zainstalowany układ recyrku- lacji spalin gwarantuje utrzymanie emisji NOx w granicach limitów wymganych przepisami.
W projekt doposażenia instalacji energetycznej w dwa nowe źródła ciepła włączono ekspertów w dziedzinie kotłów przemysłowych z duńskiej filii koncernu Bosch i jego wieloletniego partnera Compab AB ze Szwecji oraz firmy Reng Consulting AB, konsultanta klienta w zakresie energii i technologii. Wspólnym celem była gładka integracja różnych biopaliw ciekłych w jednym systemie oraz opracowanie i wdrożenie odpowiedniej ku temu technologii.
Innym mankamentem spalania biopaliw jest nawarstwianie się kamienia kotłowego na powierzchniach wymienników ciepła po stronie paleniska, co oczywiście odbije się niekorzystnie napracy systemu, a mianowicie transferze ciepła i sprawności kotła. Rozwiązaniem jest specjalny system czyszczenia sprężonym powietrzem, który zapewnia uzyskanie możliwie najlepszych efektów i eliminuje konieczność uciążliwego ręcznego czyszczenia. W tym projekcie wykorzystano całą wiedzę i doświadczenie praktyczne, jakie obie firmy, Compab i Bosch, zdobyły przy realizacjach obecnie już ukończonych systemów z kotłami opalanymi bioolejem w Danii. „To umożliwiło nam zaoferowanie instalacji precyzyjnie dobranej do indywidualnych potrzeb klienta, która spala bioolej czysto i efektywnie przy szybkim i płynnym dopasowaniu swej mocy do aktualnego zapotrzebowania na ciepło”, konkluduje zastępca dyrektora ds. sprzedaży Martin Lambrecht, który wspólnie z kierownikiem projektu Tomem Juhlem był odpowiedzialny za realizację projektu z ramienia duńskiej filii koncernu Bosch.